Dostęp do grupy dyskusyjnych możliwy jest dzięki tzw. czytnikom, które potrafią porozumieć się z serwerem grup dyskusyjnych: odczytać i publikować wiadomości (wiadomości te nazywane są postingami lub postami). Takim czytnikiem jest np. Outlook Express (w dalszej części tekstu będzie oznaczany skrótem OE). A że jest on najpopularniejszy, przeto na jego przykładzie zostanie pokazana konfiguracja. Zapewniam jednak, że zdecydowana większość czytników konfiguruje się w podobny sposób, przynajmniej te pracujące w środowisku okienkowym.
Cały system powiązany z obsługą grupy dyskusyjnych nosi nazwę usenetu, albo newsów, dlatego też czasem można spotakć się z nazwą "grupy news" (z ang. news groups). Nazwa grupy, nie zawierająca polskich liter, składa się z kilku członów oddzielonych kropkami. Grupy tworzą hierarchie, która ułatwia wyszukiwanie grupy o odpowiedniej tematyce.
Np. nazwa grupy pl.comp.os.linux oznacza, że: pl - grupa jest polskojęzyczna, comp - tematyka tyczy komputerów, os - dokładniej systemów operacyjnych, linux - a jeszcze dokładniej Linuxa.
Pierwszym krokiem, zanim będziemy mogli czytać i pisać na grupy dyskusyjne, jest utworzenie stosownego konta w OE. Można utworzyć wiele kont, tak by kilka osób korzystających z jednego komputera, mogło niezależnie pisać na grupy dyskusyjne.
Przystąpmy zatem do skonfigurowania przykładowego konta.
Wybieramy opcję Konta z menu Narzędzia. | |
Pokazuje się okienko z listą wszystkich kont, nas interesują konta grup
dyskusyjnych, wobec czego wybieramy stosowną zakładkę. Na razie nie utworzono żadnego konta. | |
Dlatego klikamy przycisk Dodaj/Grupy dyskusyjne.... Teraz Kreator zapyta nas o kilka rzeczy. | |
Najpiew jesteśmy pytani o imię i nazwisko. Ale żeby być bliższym prawdy, powinno mówić się o podpisie, bowiem możemy wpisać tu cokolwiek: prawdziwe, bądź nieprawdziwe dane osobowe, ksywkę, albo przypadkowy ciąg liter. | |
Kolejny krok to e-mail prywatny - jeśli go podasz, osoba zainteresowana będzie
mogła skontaktować się z Tobą prywatnie, nie na grupie.
Koniecznie przeczytaj o zabezpieczeniach antyspamowych! | |
Kliknijmy przycisk Dalej i oczom naszym ukazuje się ekran, w którym
ustalamy serwer news.
Dostawca internetu powinien wskazać adres serwera jakiego możemy używać. Co prawda niektóre serwery news pozwalają na odczyt wiadomości, nawet gdy nie jesteśmy do niego przyporządkowani, ale nie pozwala wysyłać - gdy spróbujemy coś wysłać otrzymamy błąd: Posting not allowed.. Zaś większość sewerów odrzuca po prostu "obce" połączenia mówiąc: You are not welcome at this server. Jeśli jesteś klientem TPSA, lub Twój dostawca internetu korzysta z usług tej firmy, powinieneś korzystać z serwera news.tpi.pl. | |
Jeśli nie, to sprawdź na stronach swojego dostawcy internetu, albo poszukaj
informacji na stronie www.usenet.pl.
Jeśli nadal nie będziesz wiedział z jakiego serwera korzystać, możesz zarejestrować się na portalu onet.pl lub gazeta.pl. Udostępniają one - nieodpłatnie - własne serwery news (odpowiednio: news.onet.pl, news.gazeta.pl). Wystarczy założyć na jednym z nich konto pocztowe, a wybrany login i hasło, posłuży również do logowania na serwer news. Jeśli będziesz korzystał z usług ww portali, to zaznacz Serwer grup dyskusyjnych wymaga logowania, na następnym ekranie wpisz login i hasło. Dla wygody proponuję zaznaczyć opcję Zapamiętaj hasło, dzięki czemu nie będziesz za każdym razem o nie pytany. |
|
Klikamy przycisk Zakończ... | |
...i pojawia się nowe konto.
Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy zmienić jego parametry w okienku wywoływanym przyciskiem Właściwości. | |
Klikamy teraz przycisk Zamknij. OE spyta nas... | |
Odpowiadamy tak, wówczas program pobierze z serwera listę dostępnych grup
dyskusyjnych. Pobieranie może potrwać kilka minut, bowiem ilość grup
przechowywanych na dużych serwerach przekracza 30 tysięcy.
W międzyczasie wspomnę o tym, iż od czasu do czasu pojawiają się nowe grupy, co OE przy każdym uruchomieniu sprawdza. Jeśli są jakieś, spyta czy chcemy je zobaczyć. Czasem warto zarknąć. | |
Po dłuższej lub krótszej chwili pokazuje się okienko z listą wszystkich grup. | |
Chcemy czytać grupę free.pl.buddyzm, wobec czego wpisujemy ten tekst w
okienko tekstowe i wyświetla się lista grup, których nazwy zawierają
"free.pl.buddyzm". Będzie to oczywiście upragniona (?) free.pl.buddyzm
i jakaś dziwna grupa free.pl.buddyzm.praktyka. Zaznaczamy
free.pl.buddyzm i klikamy przycisk Subskrybuj - obok nazwy
grupy pojawia się ikonka.
Sugeruję przeglądnąć również inne grupy polskojęzyczne - wystarczy wpisać pl., alt.pl. lub free.pl. by uzyskać ich listę. | |
Przyciskamy przycisk Ok i w okienku Outlooka pojawia się zasubskrybowana grupa. |
Jeśli wszystko poszło bez problemów, w oknie głównym OE powinna pojawić się zasubskrybowana grupa. Gdy na nią klikniemy, OE pobierze listę artykułów, a w oknie obok ukaże się ich lista.
Proszę zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
Zanim opowiem jak odpowiadać i pisać nowe tematy na grupę upewnijmy się, że masz wszystko dobrze skonfigurowane. W tym celu wybierz z menu Narzędzia opcję Opcje.... Pokazuje sie okienko, kliknij zakładkę Wysyłanie i Twoim oczom winien ukazać się następujący ekran.
Na powyższym ekranie prawie wszystko jest w porządku. Jeśli masz stałe łącze, możesz zaznaczyć pole Wyślij wiadomości bezzwłocznie. Jeśli zaś korzystasz z modemu, zostaw je wyczyszczone, a gdy połączysz się z internetem kliknij ikonkę Wyślij/Odbierz i wtedy OE wyśle Twoje "zaległe" wiadomości, oraz pobierze nowe.
Wysyłanie wiadomości w formacie HTML na grupy dyskusyjne jest absolutnie
zabronione!!!
Sugeruję również wybrać opcję Zwykły tekst dla wysyłania wiadomości
pocztowych, moim skromnym zdaniem HTML'ową pocztę nienajlepiej się czyta.
Zajmijmy się jeszcze dwiema rzeczami; kliknij przycisk Ustawienia międzynarodowe i wybierz kodowania znaków Środkowoeuropejski (ISO), nie Środkowoeuropejski (Windows). Kodowanie znaków ISO (formalnie ISO-8859-2) jest oficjalnie uznanym standardem kodowania polskich liter. Poza tym istnieje wiele innych kodowań, jednak obecnie są praktycznie nie używane.
Teraz kliknij jeszcze Ustawienia zwykłego tekstu dla pola Format wysyłania do grupy dyskusyjnych, i ustaw wszystko tak, by było zgodne z rysunkiem poniżej.
Żeby wysłać zupełnie nową wiadomość klikamy ikonkę (pierwsza z lewej) Nowe ogłoszenie . W okienku które się pojawi wypełniamy temat oraz treść. Temat powinien być w miarę opisowy, tytułowanie swojej wiadomości "pytanie", "dlaczego?", itp. nie jest zbyt mile widziane.
Żeby odpowiedzieć na interesującą nas wiadomość zaznaczamy ją na liście artykułów i klikamy ikonkę (druga z lewej) Odpowiedź na grupie. Pojawi się takie samo okienko jak przy publikacji, z tym że:
> ... > ... > ... > jakaś kwestia 1 Twoja odpowiedź > ... > ... > coś jeszcze > ... > ... Twoja odpowiedź itd.Dzięki temu łatwiej czyta się wiadomości - wyraźnie widać kontekst wypowiedzi.
Wszystkie ustawienia można sprawdzić wysyłając wiadomość testową na grupy testowe, np. pl.test, alt.pl.test, free.pl.test. Zasubskrybuj jedną z tych grup, wyślij jakąkolwiek wiadomość - może być nawet pusta. Następnie, gdy pojawi się ona na grupie (możesz odświeżyć widok naciskając klawisz F5), kliknij na jej tytule prawym klawiszem myszki, wybierz Właściwości i kliknij na zakładce Szczegóły.
Jeśli w nagłówkach twojej wiadomości jest tak samo jak na rysunku powyżej, możesz już bez obaw pisać na inne grupy. Jeśli nie, to sprawdź dokładnie konfigurację.
I jeszcze jedna, bardzo ważna UWAGA: Jeśli wyślesz wiadomość i nie pojawi się ona natychmiast na liście, nie wysyłaj jej ponownie! Jeżeli OE nie wyświetlił żadnego błędu, to zapewne dotarła ona do serwera, albo w niedługim czasie dotrze. Jeśliby nie pojawiła się po paru godzinach, wtedy możesz ponownie spróbować.
Na sam koniec powiem o kilku sprawach pobocznych, które jak sądzę, mogą przydać się w przyszłości.
1. Gdy odpowiadamy na jakiś artykuł, czasem chcielibyśmy podkreślić pewną frazę/zdanie z cytowanej wiadomości, do której się odnosimy. Na ogół używa się do tego znaków: ^ (daszek), ~ (tylda), - (myślnik). Ale żeby dobrze to zrobić należy wcześniej ustawić sobie czcionkę o stałej szerokości np. Courier New. Jeśli natomiast czytamy wiadomość, w której zauważymy podkreślenie, możemy szybko przełączyć się czcionkę o stałej szerokości.
czcionka o stałej szerokości |
> on był muzykiem, i do tego grał w ping-ponga ^^^^^^^^ coś ci się pomyliło, to jego brat cioteczny był muzykiem |
czcionka o zmiennej szerokości |
> on był muzykiem, i do tego grał w ping-ponga ^^^^^^^^ coś ci się pomyliło, to jego brat cioteczny był muzykiem |
2. I druga rzecz. Czasem można zobaczyć w wiadomości, zdało by się, przypadkowy ciąg liter, ale najczęściej tak nie jest. Jest to tzw. "rotowane", czyli kodowania ROT-13. Psuje ono nieco szyk liter, ale pozwala ukryć wulgaryzmy, zakończenia filmów, "prywatne wiadomości", itp.
OE umożliwia zakodowanie jak i rozkodowanie ROT-13 (dwukrotne "zakodowanie" nie zmienia tekstu).
Poniżej wiadomość zakodowane ROT-13 (zobacz rozkodowaną wiadomość).
Publikacja swojego adresu e-mailowego nie jest najlepszym pomysłem, bowiem spamerzy częstokroć przeczesują grupy dyskusyjne w poszukiwaniu tychże adresów. Są im potrzebne po to, by wysłać nam ofertę powiększenia penisa lub zaproponować inne równie "atrakcyjne" usługi. Problem spamu jest obecnie na prawdę poważny - jeśli jesteś zainteresowany tym tematem zobacz stronę www.nospam-pl.net.
Ale przecież chcemy mieć możliwość prywatnego kontaktu, prawda? Dlatego też można swój adres w pewien sposób zabezpieczyć. Należy wpisać do niego jakieś słowa - takie, które człowiek łatwo rozpozna i usunie, a które wprowadzą w błąd program skanujący. Oto kilka przykładów dla (nieistniejącego) adresu jan_kowalski@darmowa.skrzyneczka.com.
Dobrym zwyczajem przy zabezpieczaniu adresu, jest dodatnie na jego koniec słówka .invalid, np. jan_kowalskiBEZSPAMU@darmowa.skrzyneczka.com.invalid. Mówi on porządnym programom pocztowym, iż ten adres na 100% nie jest prawidłowy, i ewentualnie będzie mógł ostrzec użytkownika, że ten pisze "w kosmos".
Autor mógłby teraz beztrosko powiedzieć, że nie bierze odpowiedzialności za to
co napisał, jak sobie coś zepsujesz to twój kłopot itd.
Po części tak jest, jednak tekst ten powstał po to by Ci pomóc. Więc jeśli masz
jakieś problemy, a nie będziesz mógł znaleźć rozwiązania na podanych poniżej
stronach internetowych, możesz napisać na adres wojciech_mula@poczta_kropka_onet_kropka_pl
(tak, spamerzy uganiają się za adresami także na stronach www).
Wszelkie uwagi, oraz poprawki są bardzo mile widziane.
Linki, posortowane wg przydatności dla początkującego.